Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color

بعضی موارد در قوانین مالیاتی وجود دارد - که در نگاه اول دست و پا گیر هستند - اما به کمک حسابداری می آیند :

جدول استهلاک قانون مالیاتهای مستقیم یکی از این موارد است .

فکرش را بکنید اگر جدول استهلاک نبود چه اتفاقی برای محاسبه استهلاک می‌افتاد ؟

احتمالا هر شرکتی رویه ها و استدلال های خودش را داشت و هزینه های کارشناسی زیادی برای برآورد قیمت منصفانه دارایی‌های استهلاک پذیر ، دوره و روش استهلاک به شرکت ها تحمیل می‌شد . دست آخر هم همواره این نگرانی وجود داشت که بعد از این همه تلاش ، آیا ممیز مالیاتی هزینه استهلاک ما را می‌پذیرد یا آن را خط میزند ؟

 پس بیائید ابتدا وجود این جدول را به فال نیک بگیریم و بعد نگاهی به تغییر رویه محاسبات استهلاک دارایی ها که طی بخشنامه 200/95/78  مورخ 95/11/04 ابلاغ شده است بیاندازیم .

 

مبنا (براساس‌بخشنامه)

موضوع تغییر رویه

روش قبلی

روش جدید

نحوه اجرا

 
 

ماده 11

تغییر روش

روش نزولی

روش مستقیم

مانده مستهلک نشده طی مدت باقیمانده عمر مفید ، مستهلک خواهد شد

 

ماده 11

تغییر روش

روش مستقیم

روش نزولی

مانده مستهلک نشده با نرخ جدید، مستهلک خواهد شد

 

ماده 10

تغییر مدت

10 ساله

8 ساله

مانده ارزش دفتری ظرف مدت باقیمانده عمر مفید مستهلک خواهد شد

 

ماده 10

تغییر نرخ

25%

20%

مانده مستهلک نشده دارایی طبق نرخ جدید قابل استهلاک خواهد بود

 

 

در بخشنامه آمده است ، شرکت هایی که سال مالی آنها از  95/01/01  آغاز می گردد هزینه‌های استهلاک را با مبانی جدید محاسبه و ثبت نمایند.

سئوالی که پیش می‌آید این است که ، اگر شرکتی از سال 93 شروع به فعالیت داشته وسال مالی‌اش از اول فروردین شروع می‌شود ، آیا باید روش جدید را برای دارایی‌های قبلی در سال 95 اعمال کند ؟

اگر مایلید ، جواب این سوال را برایمان بنویسید .  ( اگه جوابتون درست باشه شاید از مسئول فنی تیم ما جایزه هم بگیرید . بین خودمون باشه :) در این مورد به دوستانی که فقط مطالب چاپ شده ما رو می‌خونن چیزی نگید )

البته بخشنامه جدید مزایایی را برای شرکت‌های تولیدی بیان کرده . از نظر اجرا هم  نکات  قابل ملاحظه‌ای دارد ، و به نظر ما ، حسابداران و همکاران  محترم می‌توانند  با مطالعه دقیق و چندباره آن به فوت و فن‌های اجرای حرفه‌‌ای آن دست پیدا کنند و از مزایای آن برای شرکت خود بهره ببرند .

 

 

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 س . فرهادیان 1396-08-24 06:45
با سلام
بله همه شرکتها ( سال شروع فعالیت آنها هیچ تاثیری بر اجرا ندارد ) وفق ماده 21 ضوابط اجرایی جدول استهلاکات از 1/1/95 باید روش جدید را اجرا نمایند. فقط چنانچه سال مالی شرکتی پیش از سال 95 یعنی مثلا 1/7/94 بوده می بایست برای این سال مالی از جدول استهلاکات قبل استفاده کند و از ابتدای سال مالی جدیدیش یعنی 1/7/95 مشمول اجرای استهلاکات جدید است.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

آخرین نظرات

  • جدول استهلاک را به فال نیک بگیرید !

    س . فرهادیان 24.08.1396 06:45
    با سلام بله همه شرکتها ( سال شروع فعالیت آنها هیچ تاثیری بر اجرا ندارد ) وفق ماده 21 ضوابط اجرایی ...