Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color

حسابداری

 

درست مثل انرژی که از بین نمی‌رود و فقط از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌شود ، این سوال هم در ذهن هیچ حسابداری از بین نمی‌رود ، فقط از سطحی به سطح دیگر تغییر می‌کند . یعنی همانطور که امکان دارد یک حسابدار حرفه‌ای ، با سواد ، و با تجربه این سوال برایش مطرح شود یک حسابدار تازه کار که هنوز مهر مدرک‌اش خشک نشده نیز با این سوال مساله و چالش دارد . بدیهی است دفعات تکرار و میزان اهمیت آن در حسابدار تازه کار با یک حسابدار حرفه‌ای تفاوت زیادی دارد . سوال این است :

این عدد را به چه حسابی ثبت بزنم ؟

ماه‌ها و سالهای اول این سوال در ذهنم بسیار پر رنگ بود و چون مدیر سخت گیری داشتیم بعضی وقتها دست و پایم می‌لرزید تا یک سند را ثبت بزنم . نمی‌دانم شما این حس را تجربه کرده‌اید یا نه! واقعا بصورت فیزیکی دستم می‌لرزید . احساس می‌کردم همین روزهاست که گند بزنم و اخراج شوم .  یک روز بالاخره چیزی که همیشه از آن میترسیدم اتفاق افتاد .

آن روز یک طرف حساب جدید ایجاد کردم و واریزی بانکی‌ای را به آن حساب ثبت زدم .

هیچ وقت نفهمیدم مدیرم از کجا فهمیده بود این اشتباه را انجام داده‌ام . انگار بو کشیده بود که خرابکاری کرده‌ام.  آخر وقت مرا نگهداشت . آمد بالای سرم و گفت : " این چه سندی است زده‌ای ، مگر نگفتم هر ثبتی که شک داری را بپرس ؟ و دیگر اینکه چرا بدون اجازه من طرف حساب جدید ایجاد کرده‌ای ، حتما باید دسترسی‌ات را ببندم تا مثل کلاغ فقط نوک بینی‌ات را ببینی؟"

من در حد لبو قرمز شده بودم . آن لحظه داشتم به دردسرهای پیدا کردن یک کار جدید فکر می‌کردم و به خودم بد و بیراه می‌گفتم . بعد از همه فحش‌هایی که داد ، در آخر گفت : "حداقل وقتی سند میزنی به تغییرات مانده حساب طرف نگاه کن ببین درست زده‌ای یا نه "

من اخراج نشدم . اما آنروز ، ایشان یک تکلیف به من دادند :

"یک هفته فرصت داری ، یک لیست یک صفحه‌ای تهیه کنی که با خواندن و رعایت آن نه تنها خودت . بلکه حسابدار تازه کار دیگری که وارد شرکت می‌شود این اشتباه را تکرار نکند . از هر کسی هم خواستی کمک بگیر ، از جمله خودِ من  "

 

احتمالا می‌توانید پیش بینی کنید که یک هفته بعد من با یک لیست تایپ شده جلو میز مدیرم ایستاده بودم :

1-        هزینه‌ها را در سرفصل‌های کلی مثل سایر هزینه‌ها ، هزینه‌های متفرقه ، هزینه‌های نامشخص و غیره انباشته نکن

2-        یک یادداشت کوچک ضمیمه سند کن و هدف‌ات را از این ثبت توضیح بده

3-        بین هزینه‌های عمومی ، تولید ، و سایر سرفصل‌ها تفاوت قایل شو

4-        شرح سند را با مشخصات کامل بنویس : موضوع ، محل ، دوره ، طرف حساب ، تعداد صورتحساب‌ها جوری که نیازی به مراجعه به مستندات سند نباشد .

 

بعد از خواندن لیست ، زیر نوشته‌ام اضافه کرد :

5-        شرح گردش حساب بدهکار با شرح گردش بستانکار یکی نباشد .

بانک ملت

دریافت از کارفرمای الف بابت صورت وضعیت 4

بدهکار

         کارفرمای الف

واریز به حساب بانک ملت شعبه ... بابت صورت وضعیت 4

        بستانکار

 

"  سندی که حسابدار ثبت می‌کند باید با آدم حرف بزند . با علاقه ثبت بزن . به ثبتی که میزنی اعتقاد داشته باش، و جوری ثبت بزن که بتوانی از آن دفاع کنی "

و گفت :  " برو این برگه را با چسب روی میزت بچسبان "

 

سالها از آن موضوع گذشته است ، اما من و دوستانم هنوز با آن سوال درگیر هستیم . هرچند جنس سوالهای امروزمان متفاوت است ، اما می‌دانیم که ثبت زدن یکی از مهم‌ترین کارهای حسابداری است و اصلا نباید دست کم گرفته شود .

با اینکه  تاثیر کتاب ، مطالعه ، و درس خواندن در پیشرفت حسابداری قابل انکار نیست ، اما این حرفه تا حدود زیادی حرفه استاد و شاگردی است . بدون استاد خوب و با همین ثبت‌هایی که کار هر روز شماست ، ممکن است ریسک‌ها و مخاطرات بسیاری برای شرکت و کسب و کاری که درآن هستید ایجاد کنید . چه مبالغ و منابعی که بابت عدم مطابقت همین ثبت‌های ساده با قوانین ، از کیسه شرکتها خارج می‌شود ، و چه شرکتهایی که بدلیل نداشتن یک سیستم حسابداری درست و توانمند که بتواند کنترل‌های داخلی ، گردش به موقع اطلاعات و گزارش دهی مناسبی ایجاد کند ، بعد از مکیده شدن آخرین رمق‌هایشان تنها و ورشکسته رها می‌شوند .

 نکته آخر :

هر ثبت حسابداری باید با نگاه به چارچوب زیر انجام شود و عدم رعایت ملاحظات لازم در هر کدام از این چهار وجه ، شرکت یا کسب و کار را ( در کوتاه مدت یا بلند مدت ) دچار ریسک و چالش خواهد کرد .

 

 

در آینده درباره این چارچوب بیشتر خواهیم گفت .

" برای تهیه و تنظیم این مطلب از نقطه نظر آقایان یزدی‌ فر و بابایی بهره گرفته‌ایم "

 

اگر شما هم در این مورد تجربه مشابه و یا توصیه‌هایی برای بهتر شدن ثبت‌های حسابداری دارید می‌توانید برای ما زیر همین نوشته کامنت بگذارید .

 

 

 

 در این نوشته می‌خواهیم در مورد ماده قانونی‌ای که شرکت ما را مشمول حسابرسی می‌کند صحبت کنیم . آیا اساسا لازم است فرایند دشوار حسابرسی را تحمل کنیم ؟ همچنین به مرور نکاتی در مورد انتخاب حسابرس می‌پردازیم . در ادامه از مراحل و آمادگی‌های لازم برای حسابرسی شدن خواهیم گفت و به یک سوال پاسخ خواهیم داد.

 وقتی تصاویر کودکان ، پدران ، و مادران داغدار و زلزله زده را ‌می‌بینیم یک سوال ذهنمان را مشغول می‌کند :

برای کمک به بازماندگان ، چه کاری از دستمان بر می‌آید ؟

 قبل از هر چیز به این نکته دقت کنیم که ممیز اداره مالیات پیش از اینکه ممیز باشد ، یک حسابدار و یک حسابرس است . بنابراین با او به زبان حسابداری حرف بزنید .

هر شخصی (حقوقی و حقیقی ) چه بخواهد و چه نخواهد اداره مالیاتی به نمایندگی از طرف دولت یکی از سهامدارن اوست . و اتفاقا قدرت زیادی در تصمیم گیری‌ها دارد و خواسته‌هایش را از طریق قانون ، به شرکتها و اشخاص تحمیل می‌کند !

 یکی از چالشهای حسابداری این است که انتظارات برحق مدیران برای صحیح بودن طلب – بدهی ها را برآورده نماید. در نگاه اول این چالش ساده به نظر میرسد ، اما تقریبا حسابداری نیست که هنگام چک کردن حسابهای خود با یکی از طرف حسابها با اطلاعات جدید و غیر منتظره مواجه نشود . احتمالا اگر بدانید اطلاع رسانی دقیق رویدادهای مالی و گپ و گفت‌هایتان با حسابداری چقدر می‌تواند شرایط را بهبود دهد ، شاید حسابداری که در همه کارها سرک می‌کشد را به انواع دیگر حسابدارها ترجیح دهید .

 چند هفته پیش سازمان امور مالیاتی  بخشنامه ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد را  روی سایت سازمان منتشرکرد .  اما این بار این کار خیلی مهربان‌تر و ملایم‌تر انجام گرفت. خدا می‌داند چه اتفاقاتی در راه است اما ما احساس می‌کنیم سازمان مالیاتی دارد یک دستی روی سر مودیان می‌کشد ( انگار می‌گوید : "کوچولو ، اگر حواست جمع باشه و کارهایت را به موقع انجام بدهی زیاد اذیت‌ات نمی‌کنم" )

 واقعا ممنون از تصمیم گیری کسانی که معافیت مالیات حقوق سال 96 را ماهانه 2 میلیون تومان مصوب كردند ، دستشان درد نکند .  اما این دلیل نمی‌شود موقع ارسال لیست مالیات به موارد زیر توجه نکنیم :

ما بعضی وقتها جلسه هایمان را روزهای جمعه روی دوچرخه برگزار می‌کنیم !

در یکی از این  جمعه ها که درحال رکاب زدن بودیم ، تشنه مان شده بود . از طرفی بحث تهیه و ارسال یک مطلب جدید داغ بود :  می‌خواستیم  به رسم همیشگی هر ماه حداقل یک مطلب غیر تکراری ، مفید ، و تجربه شده بنویسیم.

 همانطور که می‌دانید آخرین تبصره ماده 105 ق.م.م درواقع همان تبصره 7 است که می‌گوید :

 " به ازای هر ده درصد (%10) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک­ واحد­درصد و حداکثر تا پنج واحد­درصد از نرخهای مذکور کاسته می‌شود . شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است."

 یک لیست حقوق را در نظر بگیرید . . .

طبق قراردادی که مدیریت با پرسنل شرکت امضاء کرده است ، پرسنل موظف اند هر چند ساعت که نیاز هست اضافه کاری بمانند تا کارها انجام شود . بسیاری از مدیران در این شرایط مایل‌اند بابت کارکرد  هر یک از پرسنل یک مبلغ مشخص به عنوان "خالص حقوق" به آنها پرداخت کنند .

از طرف دیگر در حسابداریِ حقوق و دستمزد ، طبیعی است که وقتی لیست بیمه شرکت ارسال میشود ، لیست مالیات و لیست ضمیمه سند حقوق نیز نهایتا عدد مشابه لیست بیمه داشته باشند . بسیار بهتر و حرفه‌ای تر است که این سه لیست حتی 1 ریال هم با یکدیگر مغایرت نداشته باشند .

بعضی موارد در قوانین مالیاتی وجود دارد - که در نگاه اول دست و پا گیر هستند - اما به کمک حسابداری می آیند :

جدول استهلاک قانون مالیاتهای مستقیم یکی از این موارد است .

فکرش را بکنید اگر جدول استهلاک نبود چه اتفاقی برای محاسبه استهلاک می‌افتاد ؟

 می توانیم بگوییم حسابداری یک هنر است ، هنر نوشتن معاملات  . برخی ، اظهار‌نامه‌ی عملکرد را یکی از هنر‌های حسابداری می‌دانند و مهم‌ترین مواد تهیه اظهار‌نامه خوب ؛  تراز حسابداری صحیح و مطابق با واقعیت است .

در این نوشته تصمیم داریم برخی از اقدامات مهم پایان سال مالی جهت  تهیه تراز مناسب را با هم مرور کنیم :

به گمانم تخم‌مرغ دو زرده آنالوژی ساده و خوبی است برای واحدهای تولیدی کوچک ، واحدهایی که حسابداری بهای تمام شده آنها جمع و جور است . اگر کل فروش واحد صنعتی را یک تخم مرغ 2 زرده در نظر بگیریم آنوقت می‌شود گفت :

زرده اول : هزینه های عملیاتی