Style Switcher

Layout options
 • Boxed Layout
 • Full Width Layout
Primary Color

 

شاید در دلتان بگویید الان چه وقت نوشتن در مورد انبارگردانی است ؟

شما درست می‌گوئید ، اغلب شرکت‌ها در ایران پایان سال شمسی (اسفند ماه) انبارگردانی انجام می‌دهند و این به یک عرف در محیط کسب و کار تبدیل شده ، که البته خوبی‌هایی هم دارد . از جمله اینکه صورتجلسه انبارگردانی‌ای که تنظیم می‌شود ، یکی از موارد مورد نیاز برای بستن حسابهاست .

خوب !  با توجه به چند هفته تعطیلات و استراحت‌های طولانی ، چندین روز طول می‌کشد تا شرکتها و کسب و کارها دوباره خودشان را پیدا کنند و سازمان دوباره هماهنگی خودش را بازیابی کند ، و سیستم کسب و کار دوباره راه بیافتد .

 

اجازه دهید همین جا از برخی دوستانمان تشکر کنیم :

روزهای 28 و 29 اسفند ، ضمن تبریک سال جدید به دوستان و همکارانمان از آنها تقاضا کردیم لطفا روز 6 فروردین سر کار باشید . کارهای زیادی داریم . معاملات فصلی ، فاکتورها ، هزینه‌ها یا اسنادی که باید در سال گذشته بخورند ، مغایرت گیری‌ها ، آمادگی برای اظهارنامه ارزش افزوده و موارد دیگری که باید انجام شوند .

بسیاری از دوستان آمدند ، کارها را جلو بردند و حال و هوای شرکتها را (حداقل در واحد مالی ) واقعا بهاری کردند .

به نظر ما دنیای امروز برای کسب وکارهایی که بجز تعطیلی آخر هفته 35 روز کاری در سال تعطیل‌ هستند ، جایی ندارد .

 

ادامه بحث انبارگردانی :

در مورد انبارگردانی آن هم در روزهایی بجز عرف کسب و کارها سوال این است : آیا امکان انبارگردانی در تاریخی بجز تاریخ ترازنامه شرکت و تعمیم دادن آن به تاریخ ترازنامه وجود دارد ؟

این سوال را جور دیگری هم می‌توان مطرح کرد : اگر زمان انجام انبارگردانی در پایان سال مالی از دست برود آیا فرصت را از دست داده‌ایم و دیگر نمی‌توانیم تعداد موجودی کالا را در تاریخ ترازنامه با قطعیت اعلام و گزارش کنیم ؟

برای پاسخ دادن به این سوالها باید ابتدا کمی به روش ثبت‌های حسابداری‌تان در خصوص موجودی کالا دقت کنید . باید بدانید از چه روشی برای نگهداری حساب موجودی کالا استفاده می‌کنید .

همانطور که می‌دانید دو روش برای ثبت حساب موجودی کالا می‌شناسیم :

 • روش ادواری
 • روش دائمی

 

اگر از روش دائمی استفاده می‌کنید خوشحال باشید . بدلیل اینکه می‌توانید با حرکت از آخر به اولِ ثبت‌های خرید و فروش (یا هر ثبتی که  به انبار وارد کند و یا از انبار خارج کند ) به موجودی کالای پایان سال برسید . در روش ادواری این کار تقریبا غیر ممکن است .

 

در اولین فرصت – ترجیحا از همین فردا – موجودی انبارتان را شمارش کنید و کلیه ورود و خروج‌ها از انبار را معکوس کنید و به مانده قابل اتکاء موجودی انبار در 12/29 برسید .

بنابراین از شکسته شدن پلمپ انبار ، و ورود و خروج کالا از آن نترسید . روش دائمی می‌تواند به شما در رسیدن به مانده واقعی پایان سال کمک کند .

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آخرین نظرات

 • نان داغ – گزارش داغ

  علی 06.10.1399 10:03
  جالب بود-ممنون از این متن فوق العاده

  ادامه مطلب ..و

   
 • 15+2 نکته ای که بهتر است موقع ارسال لیست مالیات حقوق به آنها توجه کنید

  مسعود 30.08.1399 00:25
  سلام من مالیات حقوق شرکتمون را برای اولین بار ارسال کردم یک لیست ارسال کردم اصلی تایید کردم بعد متوجه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • تسهیلات

  نرگس حیاتی 15.03.1399 23:49
  سلام با سپاس از سایت خوبتون بابت مطالب آموزنده ای که در اختیار ما تازه کارها قرار دادند. واقعا ...

  ادامه مطلب ..و