Style Switcher

Layout options
 • Boxed Layout
 • Full Width Layout
Primary Colorکوزو (COSO) یک سازمان خصوصی است که در سال 1985 برای  پیشگیری از گزارشگری مالی متقلبانه تشکیل شد و در تمام دنیا به عنوان یکی از برترین، به‌روزترین و قابل اتکاترین روشهای استقرار کنترل‌های داخلی شرکت‌ها مطرح است .

این سازمان توسط پنج نهاد حرفه‌ای حسابداری پشتیبانی می‌شود :

 

انجمن حسابداران مدیریت

انجمن مدیران مالی بین المللی

انجمن حسابرسان داخلی

انجمن حسابداران خبره عمومی امریکا

انجمن حسابداران امریکا
 

در ایران از اردیبهشت 1391 شرکتهای حاضر در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مکلف شدند کنترل‌های داخلی "مناسب و اثر بخش"  پیاده‌سازی کنند و علاوه بر همه گزارش‌های قبلی گزارش کنترل‌های داخلی هم ارائه کنند .

کوزو در دو ورژن ارائه شده است. اولین ورژن در سال 1992 و ورژن دوم (یعنی آخرین ورژن ارائه شده تا امروز)  در سال 2013  منتشر شد

چارچوب کوزو کنترل‌های داخلی را به 5 قطعه تقسیم می‌کند . هر کدام از این قطعات اصول، معیارها و چک لیست‌های کنترلی مخصوص خودشان را دارند.

قطعات کنترل‌های داخلی کوزو اینها هستند :

محیط کنترلی

ارزیابی ریسک

فعالیتهای کنترلی

اطلاعات و ارتباطات

فعالیتهای نظارتی

 

معمولا وقتی صحبت از از روش‌های نوین حسابرسی داخلی می‌شود، برخی سازمانها آمادگی پذیرش آن را ندارند، و وقتی حرف از مدل‌هایی مانند کوزو می‌شود اکثر ما فکر می‌کنیم با یک مدل پیچیده  طرفیم که فقط بدرد سازمانهای بزرگ با بودجه‌های هنگفت می‌خورد. 

اما موارد بسیاری وجود دارد که اتفاقا این مدل‌ها، خیلی  ساده و کاربردی هستند و یافته‌های علمی و حرفه‌ای این مدلهایِ در ظاهر پیچیده با تجربه کف‌ِبازار و جامعه همخوانی پیدا می‌کند و آن تجربه‌ها را تایید، و تشریح می‌کند .

یکی از این موارد که به بحث ما در این نوشته هم بر می‌گردد، بخش محیط کنترلی (environment control) کوزو است . درمحیط کنترلی باید اطمینان حاصل شود که پنج  ارزش  اولیه کوزو پوشش داده می‌شود. از بین این پنج  ارزش  اولین اصل؛ درست کاری و پایبندی به ارزشهاي اخلاقی است .

این ارزش و کنترل‌های مربوط به آن، همان ارزشهایی است که همواره حاجی بازاری‌ها و صاحبان کسب و کارهای موفق (سنتی و غیر سنتی)  به پرسنل و همکاران خود توصیه کرده‌اند. توصیه‌هایی که اغلب ادیان هم نوع بشر را به آن دعوت می‌کنند .

درست است که این ارزشها چیز تازه‌ای نیستند، اما بهتر است توجه داشته باشیم این روزها اخلاق‌گرایی دیگر یک ژست اجتماعی یا یک توصیه دینی نیست. بلکه  بر اساس جدیدترین یافته‌های  شرکت‌های پیشرفته اروپایی و آمریکایی اخلاق‌گرایی و تعهد یک الزام اقتصادی  است .

برقراری و رعایت سیستم‌های کنترل‌های داخلی نوین علاوه بر افزاش کارایی و اثر بخشی فعالیت‌های اقتصادی، بر  بهبود صرفه اقتصادی فرایند‌های سازمانی نیز اثر ویژه‌ای دارد و به نظر ما اگر فقط به همین یک ویژگی توجه کافی شود در کاهش هزینه‌های آتی کنترل‌های داخلی سازمان‌ها تاثیر مثبتی خواهد گذاشت .

 

نمی‌دانم چرا به هر طرف می‌رویم به اهمیت منابع انسانی برخورد می‌کنیم .

یاد حرف دوستمان سعید باقری می‌افتم : " به من یه آدم درست بده، من بهش آموزش میدم و کار رو یادش میدم "

سعید چند ده نفر پرسنل را رهبری می‌کند و  یکی از لیدرهای حوزه کاری خودش است .

 

 

آذر 97

 

نوشتن دیدگاه

آخرین نظرات

 • نان داغ – گزارش داغ

  علی 06.10.1399 10:03
  جالب بود-ممنون از این متن فوق العاده

  ادامه مطلب ..و

   
 • 15+2 نکته ای که بهتر است موقع ارسال لیست مالیات حقوق به آنها توجه کنید

  مسعود 30.08.1399 00:25
  سلام من مالیات حقوق شرکتمون را برای اولین بار ارسال کردم یک لیست ارسال کردم اصلی تایید کردم بعد متوجه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • تسهیلات

  نرگس حیاتی 15.03.1399 23:49
  سلام با سپاس از سایت خوبتون بابت مطالب آموزنده ای که در اختیار ما تازه کارها قرار دادند. واقعا ...

  ادامه مطلب ..و