Style Switcher

Layout options
 • Boxed Layout
 • Full Width Layout
Primary Color

 

ما در تیم‌مان برای اینکه کنترل کیفیت بهتری انجام دهیم  نیاز به یک راهنما، چک لیست، نقشه راه یا هرچیزی که اسمش را می‌گذارید پیدا کردیم. فکر کردیم حالا که مدتی است مطلب جدیدی نگذاشته‌ایم بهتر است این مطالب روی وبسایت‌مان باشد تا همکارانی که مستقیما با  ما کار می‌کنند و سایر دوستانی که غیر‌مستقیم با ما در ارتباط هستند و یا مطالب ما را می‌خوانند  نظرات ما را در مورد ارسال این اظهارنامه بدانند.

اگر می‌خواهید مباحث قانونی ارزش افزوده را دنبال کنید به این صفحه  سر بزنید. اگر هم هیچ آشنایی اولیه‌ای با ارزش افزوده ندارید یا شرکت تازه تاسیسی هستید و  تازه می‌خواهید ثبت نام ارزش افزوده انجام بدهید بهتر است اول در سایت evat.ir  قسمت پیش ثبت نام ارزش افزوده ثبت نام کنید و یا در یک کارگاه آشنایی با مالیات بر ارزش افزوده شرکت کنید، به دقت گوش بدهید و یاداداشت برداری کنید.  

اما اگر با اظهارنامه ارزش افزوده آشنا هستید و می‌خواهید توصیه‌هایی برای کاهش استرس و کاهش ریسک اظهارنامه‌هایی که هر فصل می‌فرستید بخوانید ممکن است خواندن مطلب ما  نکات مفیدی برای شما داشته باشد.  

فرض کنیم شما بر اساس فراخوانهای 7 گانه اداره امور مالیاتی مشمول ارزش افزوده هستید و حالا می‌خواهید اظهارنامه ارزش افزوده فصل بهارتان را ارسال کنید.

برای شروع یک فایل اکسل بازکنید و یا یک ورق کاغذ بردارید و بالای صفحه بنویسید اطلاعات مالیات بر ارزش افزوده بهار 98

 

موارد مربوط به فروش :

ــ مانده حساب پیش دریافت ارزش افزوده فصل بهار را یادداشت کنید ( ممکن است این حساب در نرم افزار یا دفاتر شما به اسم دیگری طبقه‌بندی شده باشد. مثلا هزینه مالیات ارزش افزوده )

این عدد را تقسیم بر 9 و سپس ضربدر 100 کنید. عددی که به دست می‌آید باید با فروشهای مشمول ارزش افزوده شما یکی باشد.

ــ عدد بدست آمده را روی برگه یا در فایل‌تان بنویسید

ــ درآمدهای معاف از ارزش افزوده را جداگانه یادداشت نمایید. (این مبلغ را حتما در قسمت مربوطه و در اظهارنامه فصل وارد کنید )

ــ مالیات ارزش افزوده یک حکم کلی دارد "همه فروش ها مشمول است، مگر اینکه"  :

    ـ کالا در بخشنامه‌های مربوط به ماده 12 و 13 قانون ارزش افزوده ذکر شده باشد .

    ـ فروش‌های فعالان اقتصادی در مناطق آزاد و ویژه باشد.

    ـ صادرات و یا فروش‌ کالا و خدمات در خارج از مرزهای قانونی ایران باشد.

علاوه بر این حکم کلی یک نصیحت کلی هم اینکه : "شما برای هر مبلغی توانستید ارزش افزوده دریافت کنید خوب است"

 

موارد مربوط به خریدها (اعتبارها) :

ــ مانده حساب پیش پرداخت ارزش افزود را یادداشت کنید . مانده این حساب همان اعتبار ارزش افزوده‌تان است .

ــ اعتبارها یک تفاوت عمده با فروش‌ها دارند. در حساب پیش پرداخت ارزش افزوده هم خریدها را دارید و هم فاکتورهایی که بابت هزینه‌ها پرداخت کرده‌اید و بابت‌اش VAT داده‌اید.

اجازه بدهید تا یادمان نرفته یک نکته را در مورد فاکتورها بگوییم : فاکتورهای نوع دوم جزو اعتبارهای مالیاتی نیستند.

ــ راه ساده‌تر این است که اول خریدهایی را که بابت آنها ارزش افزوده پرداخته‌اید جدا کنید، بعد سراغ هزینه‌ها بروید.

ــ در مرحله بعدی هزینه‌های ارزش افزوده دار را هم بدست بیاورید. جمع این دو (خرید و هزینه‌ها ) مبلغ کل خرید شما در اظهارنامه فصل را نشان می‌دهد .

ــ اگر واردات دارید ارزش افزوده‌های واردات را جداگانه استخراج و در قسمت مربوطه وارد کنید، ما معمولا برای کنترل راحت‌تر حساب در اظهارنامه ارزش افزوده بهای اعتبارهای واردات را جداگانه تقسیم بر 9% می‌کنیم تا به عدد خرید مربوطه برسیم اما دوستانی که وقت می‌گذارند و عدد ریال به ریال خرید را استخراج می‌کنند کار دقیق‌تری را انجام می‌دهند .

طبیعتا وقتی هم معاملات معاف از ارزش افزوده دارید و هم معاملات مشمول ارزش افزوده، برای بدست آوردن سهم اعتبار بین فروش‌های معاف و مشمول باید کار بیشتری انجام دهید .

یک پیشنهاد دیگر : اگر کمی وقت بیشتری بگذارید می‌توانید لیستی از خریدها و فروشها با تاریخ و شماره سند تهیه کنید. این کار 2 تا خوبی دارد : اول اینکه بخش زیادی از کاری را که یک ماه بعد برای معاملات فصلی لازم است را، انجام داده‌اید و استرس کمتری را تجربه می‌کنید . دومین خوبی این است که اظهارنامه ارزش افزوده مستند‌تری دارید و می‌توانید بعدا از اعدادی که آنجا نوشته‌اید بهتر دفاع کنید و اگر هم اشتباهی کرده باشید بهتر یاد بگیرید.

می‌گویند حافظه انسان خیانتکارترین عضو بدن‌اش است.  یک نکته را هم محمد قبول می‌گفت: "کاری که مستند نشده با کاری که انجام نشده تفاوتی ندارد"   

        

موقع ارسال اظهارنامه چه کنیم؟

ـ اول اینکه هم عددهای فروش و هم عددهای خرید (و هزینه‌ها ) را یکبار دیگر چک کنید.

ـ یک بار هم از همکارتان یا مدیر مالی یا سرپرست حسابداری بخواهید کمی وقت بگذارند و کار شما را چک کنند.

ـ صفحه ارسال اظهارنامه را باز کنید و رمز و پسورد ارزش افزوده را (که قبلا از اداره امور مالیاتی دریافت کرده‌اید) وارد کنید و وارد سامانه شوید.

ـ اعداد را در محل مربوطه جایگزین کنید. اگر عددهایتان در اکسل است فقط باید کپی ـ پیست کنید.

ـ دگمه ثبت اولیه را بزنید تا اطلاعات ذخیره شود.

ـ از مدیر مالی یا سرپرست حسابداری‌تان بخواهید اظهارنامه را نگاه کنند و آن را تایید کنند.

ـ چشمانتان را ببندید : ) و دگمه تایید نهایی را بزنید ( در بیشتر موارد – نه همه موراد - باید قبل از تایید نهایی تیک انتقال به دوره بعد را بزنید)

ـ اگر از اداره مالیات طلبکار شدید فعلا کاری نکنید. اما اگر به اداره مالیات ارزش افزوده بدهکار شدید قبض‌های مالیات و عوارض را بصورت جداگانه پرینت بگیرید.

ـ در مهلت قانونی (15 روز بعد از پایان فصل) قبضها را پرداخت کنید. بطور کلی انجام ندادن کارهای لازم برای مالیات ارزش افزوده جریمه‌های عجیب و غریبی دارد به موقع پرداخت نکردن هم جریمه ماهیانه 2 درصدی دارد.

ـ در سیستم حسابداری‌تان ثبت تهاتر مالیات ارزش افزوده را بزنید.

 

یک توصیه : برای ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بجز فصل زمستان که معمولا تا پایان فروردین سال بعد فرصت دارید در سایر فصل‌ها 15 روز بعد از پایان هر فصل وقت دارید پس خواهشا این کار را برای روز آخر نگذارید. روزهای آخر هم سایت شلوغ است و هم استرسی که ایجاد می‌کند ممکن است باعث شود اشتباه کنید .

یک توضیح کوتاه : ما تلاش کردیم اغلب دودوتاچارتایی هایی که این مطلب را می‌خوانند بتوانند مرحله به مرحله جلو بروند و اظهارنامه VAT شرکت‌شان را ارسال کنند اما ممکن است ریزه کاریها و ملاحظاتی وجود داشته باشد و بسته به محیط کسب و کار هر شرکت تفاوتهایی ایجاد کند. لطفا به این تفاوت‌ها توجه کنید .

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آخرین نظرات

 • نان داغ – گزارش داغ

  علی 06.10.1399 10:03
  جالب بود-ممنون از این متن فوق العاده

  ادامه مطلب ..و

   
 • 15+2 نکته ای که بهتر است موقع ارسال لیست مالیات حقوق به آنها توجه کنید

  مسعود 30.08.1399 00:25
  سلام من مالیات حقوق شرکتمون را برای اولین بار ارسال کردم یک لیست ارسال کردم اصلی تایید کردم بعد متوجه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • تسهیلات

  نرگس حیاتی 15.03.1399 23:49
  سلام با سپاس از سایت خوبتون بابت مطالب آموزنده ای که در اختیار ما تازه کارها قرار دادند. واقعا ...

  ادامه مطلب ..و