Style Switcher

Layout options
 • Boxed Layout
 • Full Width Layout
Primary Color

 واقعا ممنون از تصمیم گیری کسانی که معافیت مالیات حقوق سال 96 را ماهانه 2 میلیون تومان مصوب كردند ، دستشان درد نکند .  اما این دلیل نمی‌شود موقع ارسال لیست مالیات به موارد زیر توجه نکنیم :

1-   اطلاعات الزامی را که در نرم‌افزار با " *" مشخص شده‌اند اول جمع‌آوری کنید ، سپس با تمرکز و حواس جمع آنها را وارد کنید .

2-   تاریخ آغاز به کار را (مشابه لیست بیمه خود) و تاریخ ترک کار را به تاریخ اخراج فرد وارد کنید  .

3-   در خلاصه لیست ، منظور از تاریخ روزنامه ، تاریخ انجام ثبت هزینه حقوق در دفاتر قانونی شرکت است . این تاریخ معمولا پایان ماه مربوطه است (برای مثال 31/6/96) نه تاریخ دفتر اندیکاتور که شما گزارش را ارسال می نمایید !

4-   پیش از ارسال گزارش ، حقوق پرسنل و مالیات متعلقه را از سیستم مالیات حقوق تبدیل به اکسل کنید و با لیست بیمه و سند حسابداری مطابقت دهید .

5-   یادتان باشد بر اساس بخشنامه مالیات حقوق 96 ، تا 5 برابر مازاد بر مبلغِ معافیتِ حقوق ، نرخ مالیت 10 درصد و مازاد بر این مبلغ (معافیت سال + 5 برابر معافیت سال) این مالیات با نرخ 20 درصد محاسبه می‌شود .

6-   عيدي و سنوات و مرخصي را به صورت جداگانه و در قسمت‌هاي مربوطه وارد نماييد . البته با وجود اعمال اين مبالغ در قيمت‌هاي مشخص، ما در قسمت جمع مزايا كل حقوق و مزاياي ماه را مجدد وارد مي‌كنیم ، تا خيالمان جهت ارسال جمع مزايا راحت باشد .

7-   ماده 91 ق.م.م  در خصوص "درآمدهای حقوق به شرح زیر از پرداخت مالیات معاف است " را به خوبی مطالعه نماييد . بيمه تكميلي و  2/7 بيمه سهم كارگر قابل احتساب در معافيت ماليات حقوق هر ماه مي‌باشد . این عددها را از دست ندهید .

8-   در صورت اصلاح لیست در سامانه ، لیست قبلی حذف می‌گردد .

9-   اگر می‌خواهید امکان پرداخت از خودپرداز یا بصورت اینترنتی را داشته باشید ، در هنگام صدور قبض به گزينه "صدور شناسه پرداخت" توجه نماييد . سيستم به صورت پيش فرض بر روي گزينه عدم صدور شناسه پرداخت تنظيم شده است .

10-    با توجه به سيستم فعلي معمولا در موقع صدور قبض با مشكل مواجه خواهيد شد ! دقت کنید که پس از مشاهده گزارش خطا مجددآ قبض صادر نکنید .  برای اینکار دوباره  به قسمت "صدور قبض" مراجعه و در صورت مشاهده گزینه قبض / و ابطال قبض (بالاي صفحه) كه نشان‌ می‌دهد قبض برای شما صادر شده ، مجددا قسمت مشاهده قبض را كليك نماييد .

11-    چرا باید ارسال ليست را به روزهاي پاياني ماه موكول كنيد ؟  اما اگر به هر دلیلی به روز آخر کشیده شد و گزارشاتمان در سیستم پردازش نشد چکارکنیم ؟ طبق تجارب قبلي‌ما تاييد نهايي فايل را بزنید و به اميد اين باشيد كه گزارش ، تاييد و ارسال ‌شود و شماره دبيرخانه به تاريخ صحيح اخذ شود . پيش از تاييد نهايي دقت كنيد  تك‌تك فايل‌ها (از قسمت فايل‌هاي ارسالي) پردازش شده باشد .

12-    در صورت بروز مشکل در نرم افزار آفلاینِ لیست حقوق ، می‌توانید با کپی لیست از ماه قبل و انجام اصلاحات ، لیست خود را به صورت آنلاین ویرایش و ارسال نمایید .

13-    "جمع خالص مالیات متعلّقه ماه جاری" و "مالیات متعلّقه حقوق و دستمزد مستمر نقدی ، درآمدها ومزایای غیرنقدی ، پرداخت های غیرمستمر نقدی و غیرنقدی ، عیدی ومزایا ، بازخرید مرخصی وسنوات ماه جاری" در قسمت محاسبه مالیات متعلقه پس از اعمال بخشودگی مالیاتی در مرحله 3 برای هر فرد قابل مشاهده است . این دو قسمت را حتما تکمیل نمایید .

14-    ما معمولا قسمت "حقوق و دستمزد مستمر نقدی مشمول مالیات ماه جاری " را که در شیت حقوق و مزایای مستمر نقدی قابل رویت هست تکمیل می‌کنیم ، این موضوع باعث می‌شود در خلاصه لیست ، جمع حقوق و مزایای نقدی مشمول مالیات صحيح وارد شده و محاسبه مالیات قابل کنترل باشد . با وجود الزامی نبودن تکمیل این بخش ، این موضوع را به شما هم پیشنهاد می‌کنیم.

15-    نحوه پرداخت را در خلاصه لیست به نحو صحیح انتخاب کنید . در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی مثل عدم پذیرش تاریخ صحیح دفتر روزنامه و یا پردازش نشدن فایل برایتان پیش بیاید .

16-    لیست‌مان طولانی شد ، نه ! اما بگذارید 2 نکته را هم بگوییم  : تا زمانی که شماره و تاریخ ثبت دبیرخانه اداره امور مالیاتی اخذ نشده باشد ليست شما ارسال نشده است . پس لطفا به این موضوع توجه بفرمایید .

17-     با همه اینها ، در صورتيكه موفق به ارسال ليست ماليات حقوق نشديم چکار کنیم ؟ به منظور برخورداري از 80 % بخشودگي جرائم عدم ارائه ليست ، موضوع ماده 197 ق.م.م ، بر اساس بخشنامه 64420/14253/4/30 مورخ 29/12/78  قبل از صدور برگ مطالبه مالیات ، ليست خود را ارائه و ماليات را پرداخت کنید  .

حالا که لیست‌تان را ارسال کردید ، می‌توانید یک نفس راحت بکشید . لطفا دیگر بعد از ارسال به هیچ یک از مواردی که در بالا گفتیم فکر نکنید .

همین الان از پشت میزتان بلند شوید و چند قدم به طرف آبدارخانه بروید ! دو لیوان چای بریزید ، یک لیوان برای خودتان و یک لیوان برای همکارتان .

 

وقتی می‌توانید از حسابداری لذت ببرید که به روحیه و سلامتی خودتان هم توجه کنید .

 

 

دیدگاه‌ها   

+3 #1 مسعود 1399-08-30 00:25
سلام من مالیات حقوق شرکتمون را برای اولین بار ارسال کردم یک لیست ارسال کردم اصلی تایید کردم
بعد متوجه شدم تعداد نیرو ها وارد نکردم دوباره لیست را به عنوان اصلی وارد کردم کامل و فرستادم قبض گرفتم حالا چی میشه چکار کنم؟
ممنون میشم کمکم کنید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

آخرین نظرات

 • نان داغ – گزارش داغ

  علی 06.10.1399 10:03
  جالب بود-ممنون از این متن فوق العاده

  ادامه مطلب ..و

   
 • 15+2 نکته ای که بهتر است موقع ارسال لیست مالیات حقوق به آنها توجه کنید

  مسعود 30.08.1399 00:25
  سلام من مالیات حقوق شرکتمون را برای اولین بار ارسال کردم یک لیست ارسال کردم اصلی تایید کردم بعد متوجه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • تسهیلات

  نرگس حیاتی 15.03.1399 23:49
  سلام با سپاس از سایت خوبتون بابت مطالب آموزنده ای که در اختیار ما تازه کارها قرار دادند. واقعا ...

  ادامه مطلب ..و