Style Switcher

Layout options
 • Boxed Layout
 • Full Width Layout
Primary Color

 سلام ، اگر شما هم مثل ما با مسایل و موارد حسابداری درگیر هستید ، احتمالا این چند نکته یادآوری خوبی است . اگر حسابدار نیستید و یا مستقیما درگیر مسایل مالی و مالیاتی شرکت نیستید ، لطفا وقت‌تان را بابت خواندن این متن هدر ندهید !

 این متن در واقع قسمت دوم مطلب قبلی ما تحت عنوان "تغییرات عمده قوانین مالیاتی" است

برخلاف مطلب پیشین اجازه بدهید از اصل مطلب شروع کنیم :

 

1- بخشنامه مهر 95 اداره امور مالیاتی در مورد تفویض اختیار تقسیط بدهی مالیاتی و بخشودگی جرایم قابل بخشش قانون مالیاتهاي مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده ، یکی از موارد تاثیر گذار در تصمیم گیريهاي شماست . معناي بخشنامه این است که براي تقسیط بدهی و بخشودگی جرایم باید تا پایان سال 955 به اداره مالیاتی قدم رنجه بفرمائید . شاید رئیس اداره از شما خوشش آمد و بدهی مالیاتی شرکتتان را قسط بندي و 100 % جریمه‌هایتان را هم بخشید !


2 - بخشنامه بعدي کمی قدیمی‌تر و مربوط به اسفند 93 است اما در بند 3 تذکر جالبی دارد : مدت اعتبار گواهینامه ارزش افزوده (همانطور که میدانید علاوه بر ارائه اظهارنامه ارزش افزوده شما باید گواهینامه ارزش افزوده هم بگیرید) براي مؤدیانی که بدهی مالیاتی خود را پرداخت نموده‌اند یکسال و براي مؤدیانی که ترتیب پرداخت آن را داده‌اند شش ماه است . دقت کنید که عدم رعایت این بخشنامه از سوي اداره امور مالیاتی ، باعث افزایش زحمات شما براي تمدید زود هنگام گواهی‌نامه نشود .


3 - نمیدانم صادرات دارید یا نه ، ولی 2 نکته در مورد صادرات : یکی را که حتما خودتان میدانید این است که می‌توانید از نزدیکتربن گمرک به محل فعالیت‌تان محموله‌هاي صادراتی‌تان را اظهار کنید . دوم اینکه بخشنامه تیرماه 95 در مورد ارز حاصل از صادرات ، دریافت ریال بجاي ارز را مجاز کرده و در واقع یک گام به جلو گذاشته ! یعنی شما میتوانید در ازاي محصول صادراتی‌تان ریال  بگیرید - قبلا باید ارز می‌گرفتید ، مثلا دلار و حتما هم از طریق مراجع قانونی به ریال تبدیل می‌کردید .


4 - در مطلب قبلی در مورد ماده 104 ق.م.م ( 5درصدي که 3 درصد شد) گفتیم که از تیرماه 94 اعلام شد موضوعیت ندارد . لازم میدانیم اضافه کنیم بخشنامه مرداد 79 (شماره: 18734 / 3126 / 4 / 30) می‌گوید :"مامورین تشخیص مالیات حق ندارند بدون استناد به اسناد و مدارک مثبته و غیر قابل تردید قسمتی از موضوع پیمان را به عنوان کار واگذار شده به پیمانکار دست دوم منظور و از این لحاظ اقدام به مطالبه مالیات موضوع ماده 104 از شرکتهاي مزبور نمایند و در هر مورد مکلفند موضوع و نوع و مبلغ کار واگذار شده به پیمانکار دست دوم و همچنین مشخصات پیمانکار دست دوم را به نحوی‌که در صورت اعتراض شرکت قابل اثبات باشد تعیین و سپس اقدام به مطالبه مالیات موضوع ماده 104 نمایند . " بخشنامه را عینا آوردیم که بهانه‌اي باشد براي اینکه بگوئیم ؛ درست است که ماده 104 در سال 94 ملغی‌اثر شده اما این قانون از سال 95 اجرا میشود ، یادمان باشد براي سال 94 کارهاي لازم را انجام بدهیم .


5 - مورد آخر اینکه مهلت ارسال معاملات فصلی از 1 ماه به 5/ 1 ماه بعد از پایان هر فصل افزایش پیدا کرد ! حتما وظایف جدید در خصوص موارد مشمول و معاف از ارسال معاملات فصلی در بخشنامه شماره: 22 - 95 -  200  بخصوص قسمت جرائم مربوطه را مطالعه بفرمایید .

 

"مشکلات امروز ناشی از راه حلهای دیروز ما هستند"

                                                                       پیتر سنگه

 

 

نوشتن دیدگاه

آخرین نظرات

 • نان داغ – گزارش داغ

  علی 06.10.1399 10:03
  جالب بود-ممنون از این متن فوق العاده

  ادامه مطلب ..و

   
 • 15+2 نکته ای که بهتر است موقع ارسال لیست مالیات حقوق به آنها توجه کنید

  مسعود 30.08.1399 00:25
  سلام من مالیات حقوق شرکتمون را برای اولین بار ارسال کردم یک لیست ارسال کردم اصلی تایید کردم بعد متوجه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • تسهیلات

  نرگس حیاتی 15.03.1399 23:49
  سلام با سپاس از سایت خوبتون بابت مطالب آموزنده ای که در اختیار ما تازه کارها قرار دادند. واقعا ...

  ادامه مطلب ..و